Запалення грудної залози (грудниця), мастит (мастеденіт).
Мастит проходить з такими : біль, жар, почервоніння, інфільтрація (проникнення в тканини різних клітинах елементів), пізніше – флуктуація (коливання) як ознака гістолізу отруювання тканин шляхом їх розчинення ферментами; найчастішою формою (98%) маститу є лактаційний (мастит породіль), звичайно розвивається через 2 – 4 тижні після пологів, бо на 90 % всіх випадків соски матері після початку годування інфіковані залостими стафілококом (занесення від дитини до матері). Розрізнюють також мастити : гранулематозний, лімфо генний, паренхіматозний, хронічний, остання форма частіш трапляється у літніх жінок, проходить без жару і з незначними болями при натисканні, груди на дотик щільна, потрібен гістологічний аналіз, щоб виключити рак. Див. також «мастопатія».
- Сухе листя чистецю лісового ошпарити окропом, дати йому трохи охолонути, потім легенько віджати і накласти на хвору грудь тонким шаром, зафіксувати пов’язкою; тримати 30 хв. Процедуру повторити кілька разів на день з інтервалами у 3 – 4 години. Варіант : взяти столову ложку листків чистецю на склянку окропу, настоювати годину в теплому місці, прикладати просякнуті настоєм марлеві серветки. Засіб дуже ефективний (Ахметов).
- Взяти 20 г не просіяного ячмінного борошна і 10 г листків кропиви, залити 1 л води, варити 10 хв. Для компресів гарячим скільки можна витримати (Міятович).
- Взяти 2 столових ложки подрібнених коренів живокосту, залити 0,25 л води, парити на водяній парі 20 хв., настоювати годину; робити компреси на хвору грудь. Корені після проціджування не викидати, а зробити з них кашу і покласти по центру опухання, під компрес, тримати можна до 1 год., після чого груди постійно повинна знаходитись у теплі (Ахметов).
- Корейська народна медицина радить таке : взяти кілька цибулин нарцису вузьколистого, очистити від лусок, змішати з густою рисовою кашею, прикласти до запаленого місця; відразу знижується набряк. Примітка. В Україні всі популяції цього виду (Карпати, Закарпаття) охороняються Законом – занесені до Червоної книги, тому слід з тією ж метою випробовувати цибулини культурних видів нарцису.
- Змішати порівну траву прозірника (звіробій), квітки бузини чорної і нагідок; столову ложку суміші залити 0,25 л води, довести до кипіння; пити ковтками протягом дня (Withalm).
- Змішати по 2 столових ложки коренів цикорію і кропиви та насіння вівса, залити 2 л води, варити 20 хв. потім додати 5 столових ложок такої суміші: по 50 г трави парила, димниці і гадючника та листків білої шовковиці і волоського горіха – і ще варити 15 хв.; пити по 75 г тричі на день до їди (Дімков).
- На 300-400 г оливкової олії взяти по 5 столових ложок листків петрушки і подорожника, на водяній бані тримати по 2 год. Варіант : а) взяти бруньки тополі чорної і листя з квітками підбілу; б) взяти траву смереки і листя м’яти (Животич).
- Змішати квітки буркуна жовтого, порошок кори верби (бажано змішати кору кількох видів, можна додати і вербове листя) і листки підбілу у співвідношенні 1:2:2; 2 столових ложки суміші залити 0,25 л окропу і ще варити одну хвилину, настоювати 2 години; з теплого відвару робити примочки, а перед цим потерти хворі місця цибулиною (Решетняк).
- Гомеопатичні засоби: фландріум Д3 (плоди омега водяного), по 5 крапель тричі на день з симптомами : гострі колючі болі вздовж молочних канальців, при годуванні груддю болі іраднюють (пошируються) по тілу; бріонія Д3-Д4 (корінь переступня), по 5 крапель тричі на день (лактаційна гарячка, колючі болі, грудь гаряча і тверда, болі в кінцівках ; пульсатіла Д4 (сон-трава), по 5 крапель тричі на день (набрякання грудей перед місячною, пригнічений настрій, плаксивість, низький вміст фолікуліна); уртіка уренс (кропива жалка), від уртінетури до Д2: по 5 крапель тричі на день (відчуття паління при набряках грудей, свербіж і жар, молоко пропадає без видимих причин). Зовнішньо : робити компреси з кореня лаконоса американського (фітоляка Д2), взяти по 10 крапель на склянку окропу, дати охолонути. За відсутності згаданих засобів ставити на груди компреси з сирої тертої моркви (Квіліш; Пом”є)